Vestuvių metinės švenčiamos ar kaip kitaip minimos visose Vakarų šalyse. Tik joms būdingi saviti tautiniai bruožai, pavadinimai, skiriasi laikotarpiai. Todėl ir Lietuvoje žinomi keli visų vestuvių metinių pavadinimai.
Vestuvių metinės – tai šeimyninio gyvenimo pradžios paminėjimas. Simboliniai vestuvių metinių pavadinimai kilę iš senovės ir yra likusių bei modernių laikų tradicijų mišinys.
Kiekvieni metai vis labiau suartina partnerius: bendri namai, šeimyniniai džiaugsmai ir vargai, siekiai ir svajonės… Žinoma, gyvenimas kartu pažeria ir sunkumų bei nesutarimų, bet „teisingos” poros ne tik juos pergyvena, bet ir pasimoko, sutvirtėja. Ne veltui sakoma, kad vestuvės – tai įsimylėjėlių, o vestuvių metinės – giminingų sielų šventė, todėl kiekvieni kartu nugyventi metai gali būti suvokiami kaip vis tvirtesnis tarpusavio santykių pagrindas.
Esme įpratę švęsti pačias pirmąsias savo vestuvių metines. Tai dar labai trapus jubiliejus, bet pirmasis, todėl ypač brangus. Sekanti, kaip taisyklė, paminima penkerių metų sukaktis, vėliau dešimties, penkiolikos…keturiasdešimties.
Bet, pastaruoju metu populiarėja ir kasmetinės vestuvių metinės. Gal ir gerai, nes šeimos švenčių negali būti per daug – reikia džiaugtis kiekviena kartu praleista minute.
Iš kur atkeliavo dabartiniai kiekvienų metinių pavadinimai atsekti labai sunku. Gal būt tam darė įtaką ne tik konkrečios vestuvių metinių pavadinime naudojamos medžiagos, ar jų savybės, bet ir tai progai skirtų dovanų tradicijos.
Trumpai apžvelgsime vestuvių metinių pavadinimų, reikšmes ir kai kurių dovanų variantus šioms progoms.
1 metai – popierinės vestuvės
Popierius, kaip žinia, nėra pati tvirčiausia medžiaga, bet ji puikiausiai tinka perduoti ir saugoti žinias, kurti projektus. Absoliuti dauguma knygų, brėžinių ar meilės laiškų yra atspausdinti, nubraižyti ar parašyti ant popieriaus, ar ne?
Kažkuria prasme tai atspindi pirmuosius bendro gyvenimo metus: tarpusavio santykiai dar neturi tvirto pagrindo, yra lengvai pažeidžiami ir neatsparūs iškylančioms problemoms. Norint išsaugoti meilę iki kitų metinių, vienam su kitu elgtis reikia labai atsargiai, atsakingai ir rūpestingai.
Tačiau, pirmieji kartu nugyventi metai – tai ir puikus pagrindas atrasti save, išmokti įveikti sunkumus, pasidalinti bendromis idėjomis ir svajonėmis. Branginantys šeimą sutuoktiniai tiesiog „priversti“ kasdien siekti šeimyninės santarvės, pasitelkdami visą turimą išmonę ir kantrybę, rūpintis ir domėtis vienas kitu.
Šią dieną ant spalvingo atviruko savo antrajai pusei galima parašyti meilų laišką, liudijantį amžiną meilę ir ištikimybę. Arba padovanoti stiklinę širdelę ar gyvūno figūrėlę. Taip pat tinka visos dovanos, susijusios su popieriumi: poezijos ar prozos knygos, nuotraukos ir nuotraukų albumai, paveikslai ar reprodukcijos, kelionės, teatro, koncerto bilietai, dovanų kuponai.
Gėlės: našlaitės ar apelsinų žiedai. Našlaitės reiškia, jog apie gavėją buvo galvojama, kad jis prisimenamas. Apelsino žiedų prasmė – tyrumas, amžina meilė, vaisingumas. Taip pat tinka raudonos ir baltos rožės, simbolizuojančios taiką, sutarimą ir susitaikymą. O, rožiniai gvazdikai tarsi sako – niekada tavęs neužmiršiu.
2 metai – medvilninės (kartūninės, perkelinės, marlinės) vestuvės
Vadinamos taip todėl, kad pažymi perėjimą prie įprastų kasdienių santykių, taip sakant, prieinama prie medvilninio paprastumo.
Jauni žmonės, „ištvėrę“ pirmuosius santuokos metus, jau įgyja šiokią tokią bendro gyvenimo patirtį. Susikuria pirmuosius šeimyninius ritualus, kuriuos galima būtų palyginti su medvilne: jie ne tik šiek tiek suvaržo, bet ir maskuoja tobulintinas vietas, puošia bei šildo.
Antrųjų metinių proga galima dovanoti įvairių gaminių iš medvilnės, pvz., rankšluostį, patalinės komplektą, skarą, šmaikščius marškinėlius, o artimiesiems netgi apatinį trikotažą ar naktinukus.
Minint pirmąsias vestuvių metines susirenka visa šeima – jaunųjų tėvai, seserys, broliai, piršliai, taip pat kviečiamas visas pulkas.
Gėlės: baltieji gvazdikai, simbolizuojantys grožį, pasididžiavimą, gyvenimą meile ir dėl meilės.
3 metai – odinės vestuvės
Tokį pavadinimą jos gavo gal dėl to, kad sutuoktiniai per tą laiką turi išmokti gerai, taip sakant, „oda“ jausti vienas kitą.
Kita vertus, oda, be jokios abejonės, kur kas patvaresnė, nei popierius ar medvilnė. Ji, kaip ir sutuoktinių santykiai, po kelių bendro gyvenimo metų, pasidaro pakankamai tvirta ir tuo pat metu ganėtinai lanksti. Mąstantys žmonės stengiasi, kad nusistovėję šeimyniniai ritualai ir tarpusavio ryšys ne varžytų, o priešingai – leistų gyventi laisviau. Juk tik tarpusavio pasitikėjimas suteikia tikrąją laisvę.
Tradicinės dovanos šia proga – įvairūs dirbinai iš odos. Tai gali būti rankinė, diržas, užrašų knygelė, piniginė, raktinė, dėklas akiniams, telefonui, subtili odinė sagė ar koks kitas meno kūrinys.
Gėlės: strelicija, simbolizuojanti didingumą ir saulėgrąža, liudijanti besižavintį gerbėją.
4 metai – vaisinės (lininės) vestuvės
Ketveri kartu pragyventi metai jau leidžia kalbėti apie atitinkamą sutuoktinių brandą. Tiek jausmų, tiek tarpusavio santykių. Ketvirtieji santuokos metai suprantami kaip prisirpę ir vaisingi. Sutuoktiniai mėgaujasi jausmų ir tarpusavio santykių branda. Vaisingumas čia, greičiausiai, suvokiamas kaip šeimos pagausėjimas.
Visai tinkama dovana vaisinių metinių proga gali būti netgi citrinmedis ar vaisinė arbata bei prinokusių vaisių krepšelis. Ir, be abejo, lininiai rankšluosčiai, staltiesės, patalynė, apranga. Taip pat iš lino gaminami papuošalai ir aprangos aksesuarai – rankinės, diržai, kepurės, apavas. Tinka vaisių pavidalo juvelyriniai dirbiniai, netgi knygos, filmai ir spektakliai, kurių pavadinimuose yra paminėti vaisiai.
Gėlės: alstromerija, simbolizuojanti pasišventimą ir draugystę. bei hortenzija, simbolizuojanti pasididžiavimą ir dėkingumą.
5 metai – medinės vestuvės
Šių vestuvių pavadinimas susijęs su medžiu, kaip gyvenimo, žydėjimo ir vaisingumo simboliu. Manoma, jog po penkių metų gyvenimo jau turi gimti pirmagimis, o sutuoktiniai suaugti šaknimis, tarsi medžiai, kadangi niekas taip nesuriša ir nesustiprina šeimyninį gyvenimą, kaip vaiko gimimas.
Pavadinimas taip pat reiškia, kad iki šio momento vyras ir žmona turi įsikurti savo namuose. Mat, medis nuo neatmenamų laikų buvo naudojamas kaip statybinė medžiaga, teikianti ramybę, užuovėją ir saugumą. Penkeri kartu nugyventi metai, be visa ko, turėtų atnešti sutuoktiniams prieraišumą ir sutarimą.
Dovanos šių metinių proga gali būti įvairiausi medžio dirbiniai, įrankiai. Tinka ir namų puošybos detalės, bižuterija. Netgi savaitgalio nakvynė gražioje medinėje kaimo turizmo sodyboje, turinčioje medžiu kūrenamą pirtį. Dovanotini ir mediniai buities daiktai, skrynelės, dekoratyviai dirbiniai (skulptūrėlės), smulkūs baldai, pvz., supamosios kėdės.
Pasukus galvą, galima rasti ir daugiau dovanų, kurioms tiktų apibūdinimas „medinis“, pvz., pasivažinėjimas medine karieta, pasiplaukiojimas valtimi ar jubiliejinio medžio sodinimas.
Gėlės: ramunės ir gerberos, simbolizuojančios tyrumą ir nekaltybę. Taip pat bonsas, simbolizuojantis stabilumą.
6 metai – špyžinės (ketinės) vestuvės
Ketus – metalas, išsiskiriantis iš kitų metalų savo trapumu – nuo smūgio jis gali skilti. Kaip ir šeimyniniai santykiai gali skilti, jeigu sutuoktiniai nekūrens savo šeimos židinio jausmų įrodymais, kartu neprižiūrės Meilės liepsnos.
Paprastai, žmona geležinių metinių išvakarėse tvarko namus, ypatingą dėmesį skirdama špyžiniams indams, kurie valomi ypač kruopščiai.
Šiai progai tinka rimtos, bet kartu ir šmaikščios dovanos. Galite dovanoti fondiu puodus, keptuves, geležinius meno dirbinius, vardinius stalo įrankius, rašiklius, laimės pasagas, žvakides ir pan.
Gėlės: raudonosios tulpės, simbolizuojančios prisipažinimą meilėje arba kalijos, simbolizuojančios augimą.
7 metai – varinės arba vilnonės vestuvės
Šis pavadinimas taip pat turi slaptą prasmę: varis – vertinga, tvirta medžiaga. Iki tauriųjų metalų jam, žinoma, toli, bet šios vestuvės yra lyg užuomina (paraiška) į tai, kad sutuoktiniams dar viskas prieš akis. Praeityje sutuoktiniai šią dieną apsikeisdavo varinėmis monetomis, lyg būsimo laimingo šeimyninio gyvenimo ženklu. Svečiai įprastai dovanodavo dirbinius iš vario, pvz., vyrui diržą su varine sagtimi, žmonai – varinius papuošalus. Pati tinkamiausia dovana šiai progai būdavo – varinė pasaga. Laimės ir gerovės simbolis.
Šiandien visos dovanos šia proga turėtų būti susijusios su variu: skulptūrėles, antikvariniai daiktai, varinės monetos, meno dirbiniai, dekoratyviniai virtuvės rakandai.
Bet, visai tiktų ir bilietai į pučiamųjų instrumentų ansamblio koncertą, soliariumo paslaugų kuponas bronziniam įdegiui įgyti arba G. Grasso knyga „Skardinis būgnelis“…
Gėlės: gebenė, simbolizuojanti vedybinę meilę, ištikimybę bei draugystę ir frezija, simbolizuojanti ištikimybę ir pasitikėjimą.
8 metai – bronzinės arba skardinės vestuvės.
Yra tikima, kad sutuoktinių gyvenimas iki šio momento turi galutinai nusistovėti, prisipildyti šiluma ir tarpusavio supratimu. Šių metinių dėmesio centre – tviskantys skardiniai virtuvės rakandai – indai, stalo įrankiai ir t.t
Todėl siūloma dovanoti gaminius iš šių metalų (skulptūrėles, antikvarinius daiktus) arba dovanas, susijusias su jais, galbūt, kelionę po egzotišką šalį…
Gėlės: baltosios lelijos, simbolizuojančios tyrumą, buvimą su tavimi bei Dievišką malonumą ir alyvos, simbolizuojančios pirmosios meilės prisiminimus.
9 metai – molinės (fajansinės) vestuvės
Šių metinių proga dovanojami įvairūs daiktai – nuo indų ir skulptūrėlių iki kūrybinių valandų skulptoriaus dirbtuvėse.
Gėlės: vazoninė strelicija, simbolizuojanti ilgaamžiškumą, augimą, didingumą bei netikėtus romantiškus jausmus.
10 metų – rožinės arba alavinės vestuvės
Alavas simbolizuoja lankstumą — sutuoktiniai jau taip gerai pažįsta vienas kitą, kad supranta viską iš pusės žodžio, nusileidžia vienas kitam kur reikia ir kada reikia.
Šio jubiliejaus proga kviečiami visi, kas dalyvavo pagrindinėse vestuvėse. Būtinai turi dalyvauti liudytojai ir pačių vaikai.
Vyras turėtų padovanoti žmonai raudonų rožių puokštę. Raudona rožė visada simbolizavo stiprius jausmus ir aistrą.
Sutuoktiniams šią dieną dovanojami įvairiausi raudonos ir rožinės daiktai, kurie simbolizuoja nesibaigiančią meilę ir aistrą. Tai gali būti rožinės spalvos ar rožėmis puošti tekstilės, porceliano, juvelyriniai gaminiai. Šmaikštesni gali dovanoti knygas, pavyzdžiui, U. Eco „Rožės vardas“, C. de Saint-Exupery „Rožės memuarai“ ir pan.
Gėlės: rausva rožė, simbolizuojanti tobulą laimę ir narcizas, simbolizuojantis paprastus džiaugsmus ir troškimus.
11 metų – plieninės vestuvės
Ne veltui visiems yra žinomas posakis “tvirtas, kaip plienas”. Taip, iki šiol šeimyninis ryšis tapo toks tvirtas, kad jį sunku nutraukti, o sutuoktiniai tam laiku jau turi turėti jaukius namus, ūkį ir nemažiau dviejų vaikų. Į metines kviečiami artimi giminaičiai, draugai.
Sutuoktiniams geriausiai dovanoti dirbinius iš plieno – kaip papuošalus, taip ir rakandus. Pvz., nerūdijančio plieno indai, kavinukai ir arbatinukai, taurelės ir puodeliai, taip pat tiktų pačiūžos, lenktinis peilis… arba N. Ostrovskio romanas „Kaip grūdinosi plienas“, bei sporto klubo abonementas „plieniniams“ raumenims formuoti…
Gėlės: baltosios ramunės, simbolizuojančios nekaltybę ir ištikimą meilę bei tulpės, simbolizuojančios prisipažinimą meilėje, grožį ir eleganciją.
12 metų – šilkinės vestuvės
Minint šią sukaktį, vienas kitam gali dovanoti šilkinius drabužius, aksesuarus (šalikėlius, kaklaraiščius ar kaklaskares), šilku dekoruotas knygas ir albumus. Taip pat tapybos ant šilko pamokas ir knygas, kurių pavadinime yra žodis „šilkas“, pavyzdžiui, A. Baricco „Šilkas“.
Gėlės: saulėgrąža, simbolizuojanti ištikimybę ir bijūnas, simbolizuojantis meilę ir turtus.
13 metų – nėrinių (nertos) arba pakalnučių vestuvės
Jau pats metinių pavadinimas pabrėžia, kad šeimą reikia vertinti ir elgtis su ja labai atsargiai, lyg su plonyčiais nėriniais.
Šią dieną žmona turi iškepti plonus nėriniuotus blynus.
Metinės švenčiamos šeimos rate, su vaikais, sutuoktinių tėvais ir kitais artimais giminaičiais. Vyras žmonai gali padovanoti nėriniuotus apatinius arba chalatą, o svečiai sutuoktiniams — nėriniuotą patalinę.
Tinka viskas, kas puošta nėriniais ar pasiūta iš jų: apatiniai ir viršutiniai drabužiai, puošnios staltiesės ar patalynė. Nėriniais galima puošti rėmelius, albumus, knygas, dienoraščius, skryneles ir pan.
Gėlės: lauko gėlių puokštė, lyg sakanti puokštės gavėjai – tu man visada išliks graži, ir chrizantema, simbolizuojanti ištikimybę ir gausą.
14 metų – dramblio kaulo arba agato vestuvės
Agatas — pusbrangis akmuo, nuo senų laikų apdovanotas magiškomis savybėmis, skirtomis saugoti sutuoktinių laimę ir ištikimybę nuo pavojų. Metinių pavadinimas reiškia, kad šeimyninis gyvenimas jau sutvirtėjo. Pagal tradiciją, sutuoktiniai šią dieną, turi vėl prisipažinti meilėje, kad tarp jų nebūtų jokių paslapčių.
Todėl ir dovanos sutuoktiniams turi būti susijusios su šia medžiaga. Tinka įvairūs dramblio kaulo gaminiai: papuošalai, diržai, lenktiniai peiliai kaulinėmis briaunomis, marškinių sąsagos, rašikliai, papuošalų dėžutės. Lengvai išsisukti galite pagalvoję ir dovanas iš dramblio kaulo pakeitę kelionėmis į šalis, kuriose gyvena ar auginami drambliai, radę knygų ar filmų apie dramblius arba tiesiog padovanoję kokį nors širdžiai mielą dramblio kaulo spalvos daiktą.
Dovanoms tinka ir dirbiniai iš agato: papuošalai, statulėlės ir kiti aksesuarai.
Gėlės: gladiolės, simbolizuojančios prisiminimus, jėgą ir tvirtumą bei rožinė orchidėja, simbolizuojanti tyrą susižavėjimą.
15 metų – krištolinės arba stiklinės vestuvės
Krištolas – skaidri, švari, stebėtinai skambi medžiaga, jis daug tvirtesnis už stiklą, todėl sutuoktiniai pragyvenę kartu penkiolika metų, gali pasigirti savo tvirta šeima ir meile.
Bet, nereikia pamiršti, jog krištolas dužta, todėl elgtis su šeima, kaip ir anksčiau, reikia, rūpestingai ir švelniai, stengiantis sustiprinti tarpusavio santykius.
Penkiolika metų – reikšminga data, reikalaujanti atitinkamo požiūrio. Į šventę paprastai sukviečiami santuokos liudytojai, geriausi draugai, giminaičiai. Penkioliktosiose metinėse būtinai turi dalyvauti vaikai – simbolizuojantys besitęsiantį gyvenimą, džiaugsmą ir šeimyninę laimę. Po penkioliktų metinių, kaip taisyklė, rimtai švenčiamos tik apvalios datos.
Dovanos – daiktai iš krištolo, lyg ir pabrėžiantys, jog santykiai tarp sutuoktinių turi būti skaidrūs, kaip krištolas.
Tinkamiausi stiklo arba kalnų krištolo gaminiai – papuošalai, sąsagos, indai.
Gėlės: stefanotis, simbolizuojantis džiaugsmą santuokoje ir rožės – Meilės simbolis.
18 metų – turkio vestuvės
Tinkamos dovanos, papuoštos turkiais.
Gėlės: porcelianinės rožės, simbolizuojančios susižavėjimą.
20 metų – porcelianinės vestuvės
Porcelianas – brangi ir labai graži medžiaga, bet neatsargiai besielgiant jis dūžta.
Taip ir sutuoktiniai, pragyvenę kartu dvidešimt metų, turi džiaugtis tokia ilga, nuostabia sąjunga, nepamirštant, kad šeimyninė laimė – trapus daiktas, ir kad ji jų rankose.
Šventinis stalas šia proga turėtų būti papuoštas porcelianiniu servizu. Tai gali būti ir svečių metinių proga padovanotas servizas. Sutuoktiniams taip pat galima padovanoti arbatos ar kavos servizą arba du porcelianinius puodukus.
Galima dovanoti papuošalus, dekoratyvines namų puošybos detales. Taip pat galite užsisakyti, kad meistras pagamintų specialiai jūsų jubiliejui skirtus porcelianinius pietų arba kavos ar arbatos rinkinius.
Gėlės: baltos ir rausvos rožės, lyg ir sakančios – aš vis dar myliu ir mylėsiu, ir astros, simbolizuojančios išmintį ir turtą.
25 metai – sidabrinės vestuvės
Daugelyje šalių švenčiamų sidabrinių vestuvių tradicija susijusi su viduramžiais gyvenusių germanų papročiais. Jie turėjo tradiciją moteris, santuokoje išgyvenusias dvidešimt penkerius metus, vainikuoti baltų, sidabrinių gėlių vainikais
Sidabras – brangusis metalas. Iš čia ir metinių pavadinimas, pabrėžiantis, kad kartu pragyventas ketvirtis amžiaus turi būti gerbiamas ir vertinamas sutuoktinių bei aplinkinių.
Tai pirmosios „rimtos“ jubiliejinės vestuvių metinės, kurių minėjimas neapsiriboja vien tik apsikeitimu dovanomis. Minint šią dieną, paprastai atnaujinami bažnytinės santuokos įžadai arba santuoka iškilmingai įregistruojama civilinės metrikacijos skyriuje.
Be to, švenčiant sidabrines vestuves sutuoktiniai pasidabina sidabriniais žiedais, kuriuos nešioja kartu su auksiniais vestuviniais žiedais. „Jaunajai“ tiktų įteikti baltų ir (ar) sidabrinių gėlių puokštę, perrištą sidabro spalvos kaspinu ar raišteliu bei papuoštą sidabro spalvos dekoracijomis.
Kadangi dvidešimt penktosios metinės – neeilinės, priimta jas švęsti ne tik su šeimos nariais, bet ir kviestiniais svečiais. Gražu būtų į šventę pasikviesti prieš dvidešimt penkerius metus vestuvėse dalyvavusius bičiulius, pabrolius, pamerges, piršlius.
Malonius jausmus sužadintų teatralizuota vestuvinių fotografijų ar filmo peržiūra, linksmiausių akimirkų prisiminimai.
Ceremonijos ar šventės automobilius gražu papuošti jubiliejaus spalvos kaspinais ir gėlių kompozicijomis. O, patalpą ir šventinį stalą tiktų puošti sidabro spalvos dekoratyvinėmis detalėmis: žvakėmis, servetėlėmis, servetėlių žiedais. Indai taip pat galėtų būti puošti sidabro spalvos ornamentais, stalas užtiestas sidabro spalvos arba sidabru puošta staltiese (tuomet kitus stalo puošybos akcentus reikėtų derinti atidžiai).
Dengiant šių metinių šventinį stalą, idealu būtų naudoti sidabrinius stalo įrankius.
Sidabrinių vestuvių proga tinka dovanoti dirbinius iš sidabro. Tai gali būti papuošalai, aksesuarai, stalo įrankiai, vazos arba statulėlės. Jos pakankamai brangios, tačiau darniai dvidešimt penkerius metus santuokoje gyvenę žmonės to nusipelnė.
Gėlės: sidabrinės rožės, simbolizuojančios meilę iš pirmo žvilgsnio, ir vilkdalgiai, simbolizuojantys Tikėjimą, Viltį, Išmintį ir Pažadą.
30 metų – perlinės vestuvės
Šios vestuvių metinės sako, kad trisdešimt kartu pragyventų susineria vieni šalia kitų, kaip perlai karoliuose.
Nuo senų laikų perlai laikomi ne tik laimės talismanu, bet ir derlingumo simboliu. Tai reiškia, kad tokiose reikšmingose metinėse turi dalyvauti ne tik vaikai, bet ir vaikaičiai.
Pagal tradiciją, šią dieną vyras savo antrajai pusei dovanoja siūlą ant kurio yra sunerti trisdešimt perlų (net jei tai bus dirbtiniai perlai).
Svečių dovanos taip pat turi būti perlamutrinės spalvos, balto, juodo ar rožinio atspalvio (kaip tikrojo perlo spalvos). Tai gali būti įvairiausi rakandai, papuošalai, interjero elementai ir t.t.
Tinka dovanos, dekoruotos tikrais arba dirbtiniais perlais (papuošalai, aksesuarai), perlamutro dirbiniai.
Be to, dovana gali būti ir jūrų gėrybių vaišės ar nardymas šiltosiose jūrose, kaip ir knygos, filmai ar muzikos įrašai, kurių pavadinimuose yra žodis „perlas“, pavyzdžiui, K. Kikučio romanas „Dama kaip perlas“, P. Webberio filmo „Mergina su perlo auskaru“ įrašas, XVII a. dailininko J. Vermeerio van Delfto portretas „Mergina su perlu“ ar jo reprodukcija ir kt.
Gėlės: baltosios rožės, simbolizuojančios tyrumą ir lelijos, simbolizuojančios tyrumą ir didingumą.
34 metai – gintarinės vestuvės
Šia proga galite dovanoti pačius įvairiausius gintaro papuošalus ir aksesuarus. Taip pat tiktų savaitgalį ar savaitę praleisti Lietuvos pajūryje ir, žinoma, būtinai aplankyti Gintaro muziejų.
35 metai – koralinės vestuvės
Šiai sukakčiai tinka įvairūs lino gaminiai: drabužiai, buities tekstilė, aksesuarai. Jei metines minite vasaros pabaigoje, galbūt pavyks floristikos salone gauti linų puokštę.
Taip pat tinkamos dovanos bus iš dirbinių koralų. Ypač papuošalai, nuo seno mėgti Lietuvos moterų ir nešioti iki XX a., kai išpopuliarėjo gintaro karoliai ir kiti papuošalai. Tinka ir dekoratyviniai, interjerui puošti skirti koralai.
Jei galite sau leisti tokią pramogą, visai vietoje bus nardymas šiltosiose jūrose prie koralų rifų. Arba, viešnagė į jūrų muziejų ar okeanologijos centrą.
Gėlės: sanpaulija, simbolizuojanti ištikimybę.
40 metų – rubininės vestuvės
Rubinas — meilės ir ugnies akmuo, simbolizuoja negęstančius sutuoktinių jausmus. Anksčiau šių metinių proga į sutuoktuvių žiedus įstatydavo rubinus. Dabar galima tiesiog nusipirkti naujus žiedus su rubinais.
Keturiasdešimt metų — labai rimta data ir švęsti tokias metines reikia labai iškilmingai.
Į metines kviečiami artimi giminaičiai, geriausi šeimos draugai, būtinai turi dalyvauti ir vaikai su vaikaičiais. Šia proga priimta dovanoti brangias ir dideles dovanas: baldus ir interjero elementus, paveikslus, vazas, buitinę techniką ir t.t., o taip pat įvairius rubino spalvos daiktus: rūbus, staltieses, užtiesalus, užuolaidas, papuošalus namams.
Šių metinių palydovai: raudona spalva ir raudonas brangakmenis. Dovanoti galima įvairius drabužius, aksesuarus ir rožes. Be abejo, tinka papuošalai su rubinais: žiedai, apyrankės, vėriniai, pakabučiai, segės, rankogalių sąsagos, kaklaskarės smeigtukai ir pan. Šventės stalą taip pat tinka puošti rubino spalvos aksesuarais.
Gėlės: žydrasis vilkdalgis, simbolizuojantis Tikėjimą, Išmintį, Sveikatą.
45 metai – rubininės (safyrinės) vestuvės
Safyras — skaidraus mėlyno vandens spalvos brangakmenis, kuris, kaip tikima nuo senų laikų, atneša meilę ir saugo nuo blogio. Safyrinės vestuvės lyg ir sako, kad sutuoktiniai taip artimai ir gerai pažįsta vienas kitą, kad jau vargu ar kada nors išsiskirs. Šios poros abipuse stipria meile vargu ar kas nors gali abejoti, ką liudija ir jų garbus amžius.
Safyrinių metinių proga vyras ir žmona dovanoja vienas kitam papuošalus su safyrais, o jų šventiniai drabužiai turi būti mėlynų atspalvių. Metinės švenčiamos labai iškilmingai.
Į safyrines vestuves kviečiami vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai, taip pat kiti artimi giminaičiai.
Mėlynos spalvos brangakmenis diktuoja ir šios šventės temą. Kaip ir kitų panašių metinių proga, tinkamiausia dovana bus safyrais inkrustuoti juvelyriniai dirbiniai ir aksesuarai: žiedai, apyrankės, vėriniai, pakabučiai, segės, rankogalių sąsagos, kaklaskarės smeigtukai ir pan. Taip pat tiks įvairūs safyro spalvos aprangos ir namų apyvokos daiktai, drabužiai, gėlės.
Raudona spalva ir raudonas brangakmenis – taip pat šių metinių palydovai. Todėl, pritinka dovanoti įvairius raudonos spalvos daiktus. Be to, svečiai gali dovanoti daiktus, vienaip ar kitaip susijusius su vandeniu: mėlynus rankšluosčius, žydrą užtiesalą ar vonios kambario papuošimus.
Šventės stalą gražu būtų papuošti rubino spalvos aksesuarais.
46 metai – levandų vestuvės
Šia proga galite dovanoti drabužius, namų tekstilės ir apyvokos daiktus su levandų ornamentais. Kaip ir grožio rinkinius ar procedūras su šių augalų eteriniais aliejais.
Jei mėgstate keliauti, tiktų išvyka į Provanso regioną Prancūzijoje, kur auginamos levandos ir spaudžiamas jų eterinis aliejus.
Gėlės: levandos.
47 metai – kašmyro vestuvės
Šio jubilijaus proga tinka dovanoti įvairius kašmyro drabužius. Arba pasidovanoti egzotišką kelionę į Kašmyrą (Indijos regioną šalia Himalajų kalnų).
48 metai – ametisto vestuvės
Ametistas – tai violetinis akmuo, diktuojantis ir metinių spalvą.
Klasikinė dovana – ametistais inkrustuoti juvelyriniai dirbiniai (žiedai, auskarai, apyrankės, vėriniai, sąsagos, laikrodžiai, portsigarai). Taip pat galite dovanoti violetinės spalvos daiktus ar šia spalva dekoruoti vakarienės stalą.
49 – metai – kedro vestuvės
Tinka dovanoti kedro medienos dirbinius arba gyvą medelį. Taip pat galite aplankyti šalis, kuriose auga šie medžiai (Vakarų Aziją, Himalajų ir Atlaso (Š. Afrika) kalnus).
50 metų – auksinės vestuvės
Visose šalyse švenčiamų auksinių vestuvių tradicija, susijusi su viduramžiais gyvenusių germanų papročiais. Jie turėjo tradiciją moteris, santuokoje išgyvenusias penkiasdešimt metų, vainikuoti geltonų ar auksinių gėlių vainikais.
Tai iškilminga data. Juk auksas, neabejotinai laikomas vienu brangiausiu metalu. Jis visada simbolizavo kažką reikšmingo, net didingo ir pasiekto sunkiu darbu. Taip ir auksinės vestuvės, be jokios abejonės — sunkaus ilgamečio ir prasmingo bendradarbiavimo vaisius.
Tai ypač garbinga vestuvių sukaktis, kurios sulaukia toli gražu ne kiekviena pora. Todėl ji pažymima iškilmingai, švenčiama didelėje šeimos ir bičiulių draugijoje: vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai, geriauisi draugai ir liudytojai.
Vestuvių ryte vyras žmonai įteikia ryškiai geltonų (auksinių, paauksuotų) gėlių puokštę, o vyrui įteikiama puošni lazda. Tinkamai pasipuošusi, perjuosta jubiliejinėmis geltonos ar aukso spalvos juostomis (juostos porai gali būti užrišamos per ceremoniją) ir lydima visos šeimos, pora vyksta į civilinės metrikacijos biurą arba bažnyčią. Čia iškilmingai atnaujinami įžadai, sudaromas jubiliejinės sukakties aktas. Šiame akte pasirašo ne tik jubiliatai, bet ir kiekvienos kartos atstovai – bendraamžiai liudininkai, vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai. Jei įmanoma, gražu į auksines vestuves pakviesti buvusį pulką – pabrolius, pamerges, piršlius, liudininkus.
Švenčiant auksines vestuves, atnaujinami vestuviniai žiedai. Jie perliejami iš naujo ir pašventinami (jei pora tikinti). Žinomas ir kitas paprotys, kuomet vestuviniai žiedai perduodami vaikaičiams, o jubiliatams pagaminami nauji auksiniai žiedai. Kartais gaminami papildomi auksiniai žiedai, kurie nešiojami drauge su senaisiais vestuviniais žiedais.
Automobiliai, kuriais jubiliatai vyksta į ceremonijos ir šventės vietas, taip pat galėtų būti papuošti auksiniais kaspinais, gyvų ar dirbtinių gėlių kompozicijomis, dekoratyvinėmis detalėmis, lipdukais.
Šventinį stalą gražu būtų papuošti aukso spalvos aksesuarais: žvakėmis, servetėlėmis, servetėlių žiedais, puokštėmis. Tinkama aukso ornamentais puošta staltiesė, girliandos. Švęsti auksines vestuves reikia ypač iškilmingai, prie gausaus stalo.
Svarbią vietą auksinių vestuvių šventėje užima prisiminimai, iškilmingų kalbų ir tostų sakymai. Jubiliatams tinka dovanoti ne tik auksinius, bet ir lietuvišku auksu vadinamus gintarinius papuošalus, juvelyrinius dirbinius, aksesuarus, aukso ar geltonos spalvos indus, drabužius. Dovanojamos ir kitos vertingos dovanos, pavyzdžiui, kelionės, kolekciniai ar antikvariniai dirbiniai. Jei pora domisi muzika, galite padovanoti jų jaunystės auksinių šlagerių kolekciją. Taip pat tinkamos (kaip ir kitoms sukaktims) juvelyrų graviruotos taurės ir įvairūs stiklo bei krištolo dirbiniai.
Dovanoti galima pačius įvairiausius daiktus, svarbiausia — kad jie būtų iš aukso arba paauksuoti. Tai gali būti paveikslas su paauksuotu rėmu, sieninis laikrodis arba paauksuotas servizas ar auksiniais dažais puoštas indas. Vaikai būtinai turi padovanoti auksinį daiktą, kaip pagarbos jų tėvų šeimyninei sąjungai ženklą.
Gėlės: geltonosios rožės, simbolizuojančios džiaugsmą ir draugystę.
55 metai – smaragdinės vestuvės
Tinka juvelyriniai dirbiniai ar aksesuarai, inkrustuoti smaragdais, žalios spalvos namų puošybos elementais, drabužiai, įvairūs augalai. Būtų šaunu šia proga pasivažinėti po miestą arba apylinkes smaragdo spalvos automobiliu.
Gėlės: kalija, simbolizuojanti didingą grožį.
60 metų – deimantinės vestuvės
Deimanatas — ne tik kiečiausias, bet ir pats gražiausias akmuo, todėl jis toks brangus. Retai sutinkamos laimingos poros, kurios sulaukė tokių metų vienoje šeimoje. Paprastai, tai nuoširdžiai vienas kitą mylintys ir išmintingi žmonės, kurių jausmai suteikė jėgų, drąsos ir energijos išgyventi kartu.
Deimantas — tvirtumo ir laimės simbolis, todėl ir deimantinės vestuvės liudija tvirtą šeimyninę laimę.
Šią iškilmingą dieną vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai sutuoktiniams būtinai turi padovanoti žiedus su deimantais, kaip didžiulės pagarbos, dėkingumo, meilės ir ištikimybės ženklą.
Deimantinių vestuvių tradicijos kildinamos iš Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos deimantinių šešiasdešimties metų karaliavimo sukakties.
Tai vienos iš pačių garbingiausių metinių.
Kartu pragyvenus šešiasdešimt metų, kaip ir minint sidabrines bei auksines vestuves, yra atnaujinami vedybiniai įžadai, vestuviniai žiedai puošiami deimantų akutėmis arba dovanojami nauji žiedai, puošti deimantais.
Ryte, prieš vykstant į bažnyčią arba metrikacijos skyrių, žmona vyrą apjuosia progine austine juosta, kurią susega deimantais puošta sege.
Vyras turi sušukuoti žmonai plaukus ir juos susegti deimantine sege.
Dovanojamos skaisčios baltos, kartais geltonos gėlės.
Jei sutuoktinių sveikata gera, rengiamas iškilmingas šeimos susiėjimas. Svarbiausia šią dieną – drauge susirinkusi, stipri kaip deimantas šeima: vaikai, žentai, marčios, vaikaičiai su sutuoktiniais ir provaikaičiai. Jubiliatams sakomi šilti sveikinimai ir iškilmingi tostai, žiūrimos vestuvių nuotraukos, filmas, dalijamasi prisiminimais, vaikams ir vaikaičiams dalijami patarimai.
Gėlės: orchidėja, simbolizuojanti Meilę, grožį ir brandų žavesį.
65 metai – geležinės vestuvės
Tokios metinės — retas įvykis. Jis liudija ypatingą šeimyninių santykių tvirtumą, kurie tampo kieti ir tvirti kaip geležis.
Dovanoms tinkami kaldintos geležies dirbiniai: kalvių darbo židinio įrankiai, interjero, sodo ar kiemo dekoratyviniai įrenginiai.
Sulaukus šešiasdešimt penkerių su puse metų, kartais švenčiamos akmeninės vestuvės. Švenčiant tokius jubiliejus, didžiausia dovana – šeimos susibūrimas ir gražių akimirkų prisiminimai.
Tačiau visuomet smagu, kai įvykusią šventę primena tinkamai parinktos dovanos.
Galite dovanoti patvarius akmens dirbinius (indus ir taikomosios dailės kūrinius – žvakides, skulptūrėles). Galite užsakyti atmintinai datai skirtą akmeninę kompoziciją ir ją pastatyti sode prie namų ar prie tėvų sodybos.
70 metų – palaimintosios arba dėkingumo vestuvės
Jau užaugo vaikaičiai ir provaikaičiai, bet meilė vis dar gyva, o tai ir yra tikroji palaima.
Šios sukaktys minimos iškilmingai, kaip ir kiti reti santuokos jubiliejai.
Tinkamos simbolinės ir praktiškos, sutuoktiniams vertingos dovanos: graviruotos taurės, jubiliatų nuotrauka ar dailininko sukurtas portretas, filmas apie jaunystės (gyvenimo, vestuvių) prisiminimus. Šventė minima su šeima ir draugais. Pora laiminama bažnyčioje.
75 metai – karūnuotosios arba antrosios deimantinės vestuvės
Septyniasdešimt penktosios vestuvių metinės vainikuoja laimingą ir ilgametį sutuoktinių gyvenimą. Tai karūnuotosios vestuvės (arba antrosios deimantinės vestuvės).
Atkartojamos deimantinių vestuvių apeigos, atnaujinami įžadai. Tinkamos deimantinių vestuvių proga rekomenduotinos dovanos.
80 metų – ąžuolinės vestuvės
Tai bene rečiausiai švenčiamos metinės.
Kartu aštuoniasdešimt metų nugyvenusi pora gali džiaugtis ne tik tvirta savo sąjunga, bet ir gausia vaikų, vaikaičių, provaikaičių šeima.
Jei jubiliatų sveikata gera, gražu būtų iškilmingai paminėti tokią sukaktį, bažnyčioje atnaujinant įžadus, iškilmingai įregistruoti santuoką metrikacijos biure.
Jei sutuoktinių sveikata neleidžia didesnių iškilmių viešose vietose, jubiliejų galima paminėti ir namuose – susirinkti visiems pas tėvus, juos pasveikinti, paruošti iškilmingus šeimos pietus. Tokia proga tiktų dovanoti ąžuolinius dirbinius: papuošalus, namų aksesuarus, apyvokos daiktus, baldus. Taip pat galite pasodinti jubiliejinį ąžuoliuką.
100 metų — Raudonos vestuvės.
Sugalvojo jas laimingi sutuoktiniai Niftulla ir Balabeim Agajevai, pragyvenę kartu visą amžių.
Visos sukaktys savaip gražios ir svarbios, žyminčios drauge nueitą kelią, įveiktas kliūtis, išgyventus sunkumus ir džiugias akimirkas.
Kiekvienais metais sutuoktiniai vis labiau supranta vienas kitą, meilė tampa sėsli ir brandi, ją papuošia vaikų, vėliau – vaikaičių gimimai.
Kiekvienų metinių simbolis atspindi dviejų žmonių santykių raidą – nuo trapių popierinių iki tvirtų ir nesuskaldomų deimantinių ar ilgaamžių ąžuolinių, o gal ir iki Raudonųjų…
Linkime ir Jums sulaukti šių vestuvių metinių!